PRZESYŁKI NIESTANDARDOWE

Zakupy przez internet są dziś standardem i chyba nie ma takiej rzeczy, której nie można byłoby w ten sposób zamówić. Problem pojawia się przy przesyłce, ponieważ niektóre grupy towarów z definicji należą do grona tzw. przesyłek niestandardowych. Są to paczki, które poprzez swoje wymiary, wagę, kształt bądź szczególne wymagania co do traktowania (np. przedmioty delikatne, płynne itp.) mogą sprawiać firmom kurierskim pewną trudność w odbiorze, sortowaniu i dostawie. Z reguły wynika to głównie z tego, że zbyt wysoki ciężar czy nietypowa wielkość utrudnia przemieszczanie przesyłki na taśmie czy też przenoszenie ręcznie przez pracowników sortowni. Czy przesyłanie paczek niestandardowych jest możliwe? Tak, ale z zachowaniem określonych zasad.

Regułą jest, że nadanie paczki niestandardowej kosztuje więcej. Wybierając kuriera należy dokładnie zapoznać się z jego cennikiem. Można też skorzystać z jednego spośród kalkulatorów internetowych, które pomogą wyliczyć orientacyjny koszt nadania paczki o nietypowej wadze czy wymiarach. Firmy kurierskie różnią się w zakresie dopuszczalnych wymiarów paczek niestandardowych, choć nie są to duże różnice. Większość kurierów traktuje niestandardowo przesyłki o wadze przekraczającej 30 kg oraz te, które nie będą zapakowane w pudło o kształcie prostopadłościanu.

Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, w końcu mamy do czynienia z przesyłkami niestandardowymi, więc mogą to być dowolne produkty. Radzimy, aby wszelkie elementy występujące luzem zabezpieczyć dodatkowo folią bąbelkową i najlepiej spakować do wspólnego pudełka lub woreczka. Jeżeli przedmiot nie pozwala na zapakowanie go do pudła kartonowego, można zastosować metodę zabezpieczenia całości folią stretch. Ważne, aby zabezpieczyć odpowiednio elementy luźne i ruchome (np. kółka, wysuwane rączki itp.) przed uszkodzeniem podczas transportu. Cały przedmiot powinien być złożony – jeżeli to możliwe oczywiście – do jak najmniejszych rozmiarów i następnie dokładnie, kilkukrotnie owinięty ciasno folią stretch i oklejony taśmą transportową. Pod stretch można zastosować folię bąbelkową. Podczas pakowania warto przewidzieć to, aby przesyłka była łatwa w utrzymaniu w rękach, a w środku nic nie poruszało się luzem. List przewozowy zawsze naklejamy na opakowaniu, w widocznym miejscu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *