PRZESYŁKI PONADGABARYTOWE

Firmy kurierskie w swoich regulaminach dopuszczają określone gabaryty przesyłek, a także stosują odmienne ceny dla przesyłek niestandardowych i ponadgabarytowych. Nie oznacza to, że takich przesyłek nie można nadawać, lecz klient musi liczyć się z pewnymi ograniczeniami oraz z koniecznością zapłaty wyższej kwoty za usługę. Jak zapakować trudne towary, aby dotarły pod wskazany adres bez uszczerbku?

W dobie internetu możemy zamawiać z dostawą do domu praktycznie wszystko: sprzęt specjalistyczny, narzędzia, artykuły remontowe, meble do składania, rowery, elementy wyposażenia wnętrz o skomplikowanych wielkościach i kształtach, urządzenia różnego rodzaju czy nawet towar dostarczany zbiorczo na palecie. Firmy kurierskie muszą podążać za potrzebami klientów, aby utrzymać stabilną pozycję na rynku. Stąd też coraz więcej z nich umożliwia nadawanie przesyłek niestandardowych i dostosowuje do nich swój tryb przewozów oraz sortowania i dostarczania. Niemniej coś, na co szczególną uwagę powinni zwrócić nadawcy, to właściwe zapakowanie przesyłki niestandardowej.

Tak naprawdę każde zapakowanie, które nie jest kartonowym pudłem o regularnych kształtach, jest z punktu widzenia firmy kurierskiej opakowaniem niestandardowym. Na przykład opakowanie powstałe poprzez owinięcie towaru tekturą bądź folią stretch sprawia, że paczka ma nieregularne kształty, a do tego taka przesyłka może mieć problem z poruszaniem się po taśmie sortującej. Dla pracowników jest to więc dodatkowa praca związana z ręcznym sortowaniem i przenoszeniem takich paczek, stąd opłata dodatkowa. Pakując towary niestandardowe należy wziąć pod uwagę zabezpieczenie przed uszkodzeniami, a więc skuteczną amortyzację zawartości, na przykład poprzez dokładne zabezpieczenie folią bąbelkową. Kartonowa owijka może być dodatkowo zabezpieczona folią lub taśmą przed dostępem wilgoci. Wreszcie pamiętać należy od odpowiednim miejscu na czytelne naklejenie listu przewozowego.

Każda przesyłka niestandardowa powinna być zapakowana tak, aby umożliwiała bezproblemowe chwycenie! Należy więc zastosować takie materiały oraz tak rozłożyć ciężar w przesyłce, aby można było bez problemu złapać ją w ręce, jeśli jej ciężar na to pozwala (w przypadku ciężkich przesyłek stosuje się specjalistyczne rozwiązania, w tym palety i wózki).